המדריך המלא לזיהוי שקרים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

ושלא ירמו אותך – המדריך לזיהוי שקרים

בשבוע שעבר דיברנו על אומנות הSmall-talk ולמדנו איך לייצר תקשורת טובה עם כל אחד.
בתקשורת, כידוע, לפעמים אנחנו מדברים ולפעמים מדברים אלינו. כך או כך נרצה לקרוא את התגובות של זה העומד מולנו.
כשאני מדבר, ארצה לדעת כיצד הדברים שאני אומר משפיעים עליו. מכיוון שככל אדם יודע טוב יותר איך המסר שלו מתקבל, כך קל לו יותר להעביר את המסר הרצוי.
לעומת זאת, כאשר האחר מדבר, ארצה לקרוא את פניו ושפת גופו משתי סיבות עיקריות:

 • הראשונה היא ההבנה של הרגשות והכוונות של האחר בזמן שהוא מדבר, יעזרו לך מאד להבין את המצב בו הוא נמצא. באופן זה, יהיה קל לך מאד להגיב באופן יעיל.
 • השנייה והנושא של המאמר הזה, היא היכולת שלך לדעת כשמישהו משקר לך.

לפני שאתן לך רשימה של כלים מעשיים לזיהוי שקרים, חשוב לי להפנות את תשומת לבך לכמה דרכים שלא יעזרו לך לזהות שקרים.
כל קורס על שפת גוף שעשיתי, טען, פחות או יותר, את אותן הטענות בכל הנוגע לשקרים:

 • הסטת מבט ואי-יצירת קשר עין
 • הסתרת הפה בעזרת היד או חפץ
 • דיבור מהיר יותר
 • תזזיתיות (תזוזות חסרות מנוח)
 • גירודים בכל מני מקומות
 • מבט ימינה ולמעלה
 • דיבור באופן מפורט מדי
 • דיבור באופן כללי מדי והימנעות מפרטים

העניין הוא שחשוב לזכור שמעבר לעובדה שכל הנקודות הללו ניתנות לתרגול ושליטה, כמו כל דבר אחר שקשור לשפת גוף בפרט ולשפה בכלל, בני האדם הם דינמיים וכתוצאה מכך הדרך בה אנו קוראים אותם חייבת להיות, אף היא, דינמית.
לפעמים אנשים מגרדים כי מגרד להם, מוסיפים פרטים כי לדעתם זה מעניין, נעים בחוסר מנוחה מכיוון שיש בהם מלא אנרגיות או שהם מתים ללכת לשירותים, מסתירים את הפה מכיוון שהם הרגע אכלו והם פוחדים מריח רע או מלכלוך על השן ועוד ועוד…

לכן, קודם כל נדאג לחפש תגובות שאינן ניתנות לשליטה.

 • חוסר הלימה – אחד מהסימנים הכי טובים לכך שמישהו לא אומר את כל האמת הוא כאשר שפת הגוף שלו אומרת משהו שונה מהמילים בהן הוא משתמש.
  לדוגמה כאשר אדם אומר "כן" ומסמן "לא" עם הראש. דוגמה שונה תהא כאשר אדם אומר שדבר מה מאד מעציב או מכעיס אותו ומחייך.
  נקודה זו אולי נראית טריוויאלית אבל רוב האנשים בכלל לא רואים כאשר זה קורה!
 • שינוי מהרגיל – לכל אחד מאיתנו יש דרך לעשות ולהגיד דברים. אנחנו בדרך כלל נשתמש באותן תנועות ידיים על מנת להדגיש דבר מה חשוב לנו ובאותו טון דיבור כאשר דבר מה מרגש אותנו. אם אדם משנה את הדרך בה הוא עושה דברים בדרך כלל, זהו סימן הזהרה שאמור להדליק אצלך נורה. לדוגמה, אדם שבדרך כלל יוצר הרבה מגע כאשר הוא מדבר איתנו והפעם הוא בחר לעשות את ההפך. דוגמה נוספת היא אדם שבדרך כלל מדבר עם המון פרטים והפעם בחר לדבר בצורה נורא כוללת.
 • א-סימטריות – חוסר סימטריות בהבעת הפנים הוא אחד הסימנים החשובים ביותר בפנים.
  הבעות הפנים שלנו אומרות מלא וזה נושא לקורס שלם. כרגע אני רק אומר שברוב המקרים, הבעת פנים א-סימטרית מעידה על זלזול וזלזול הוא אחד המצבים הכי מסוכנים שיש.
  במילים אחרות, חשוב מאד לחשוב טוב לפני שסומכים על מישהו עם הבעת פנים בלתי-סימטרית בזמן שהוא מדבר איתכם.
 • תחושה פנימית של 'חוסר טבעיות' – אם משהו לא מרגיש כשורה, הוא בדרך כלל לא כשורה…
  חשוב מאד ללמוד לסמוך על האינסטינקטים שלך ועל תחושות הבטן.
 • קשר עין עוצמתי ומוגזם – כמו אמרנו קודם, אי יצירת קשר עין הינה אחד הדברים הראשונים שקופצים לנו לראש כשהנושא הוא זיהוי שקרים. אי לכך, שקרן בינוני, יתאמץ נורא לשמור על קשר עין בכדי להוכיח לך שהוא דובר אמת. קשר עין מוגזם שכזה אינו מספיק בשביל להכריז "שקרן שקרן!" אך הוא בהחלט מספיק בשביל להדליק לנו עוד נורת הזהרה.
 • התקפה והאשמה – לרוב, כששקרן מרגיש מאוים, הוא נוטה להסיט מעליו את אור הזרקורים בכך שהוא מתחיל להאשים את האחר בחטטניות, חוסר אמון וכו'…
  רק צריך לזכור שלפעמים אנשים יגיבו כך גם כאשר הם מרגישים תחת חקירה על אף שהם דוברים אמת.

אלו הם הנקודות החשובות ביותר.
כמובן שיש עוד המון דרכים, אם כי חשוב לשים לב שום סימן הוא לא סימן חד משמעי ותמיד עדיף למצוא יותר מסימן ברור אחד.
בנוסף, זכרו לסמוך על האינטואיציה שלכם. האינטואיציה פועלת מתוך כל הידע שצברת במהלך החיים. אפילו אם אנחנו לא יודעים שאנחנו יודעים זאת.
אז רגע לפני שמגיבים, חשוב לבדוק לרגע עד כמה נעים הרגש שאנחנו חווים כרגע.

עד כאן להיום.
כמובן, חשוב לזכור שהמטרה אינה עצם הידיעה שמישהו משקר לנו אלא היכולת שלנו לזהות זאת ולגרום לו לחשוף את האמת אך זהו כבר נושא בפני עצמו.
אם מעניין אותך לדעת עוד בנושא זיהוי שקרים ובכלל, מיומנויות השימוש בשפה וקריאת אנשים, אני מזמין אותך לבדוק את הפורום שלנו!

רגע לפני שנסיים ואשחרר אותך להגיב על המאמר הזה כאן למטה, אני רוצה להזכיר לך שכולנו משקרים, לעצמנו ולאחרים.
נכון, חלק מהשקרים הם שקרים 'לבנים' שנועדו אך ורק למען שלא לפגוע ביקרים לנו. אך שאר השקרים, פוגעים בסופו של דבר בנו ובאלו שאנחנו אוהבים.
אני לא מבקש ממך להפסיק לשקר לגמרי, אני אפילו לא בטוח עד כמה זה אפשרי או רצוי…
אני רק מציע לך לשים יותר לב ולזכור שכשאנחנו משקרים אנחנו בעצם אומרים לעצמנו "אני לא מספיק טוב", וחבל. להימנע מרגע אחד של אי נעימות, לא שווה חיים שלמים של הערכה עצמית ירודה.

המשך יום מעולה!
אני מחכה לשמוע מכם,

ירין

ירין בארי

ירין בארי

זה כבר תקופה ארוכה שאני ייועץ אישי וזוגי, מרצה ויזם. בין הייתר, אני המייסד והמנכ"ל של בית הספר סאבטקסט ל-NLP ושל מרכז סינרגיה להתפתחות אישית. כמו כן, כתבתי והוצאתי לאור את הספר "NLP להמונים" וכתבתי בשיתוף עם מיה שריזלי את הספר "פנים מספרות" (ספר ילדים ללימוד הבעות הפנים והרגשות). כל הפרוייקטים שלי, אישיים כקבוצתיים, פרטיים כעסקיים ו"פיזיים" כדיגיטליים, נעשים מתוך אהבה ותשוקה לאנשים, לתקשורת ולהתפתחות אישית. הקורס Practical NLP, נוצר עבור כל מי שכבר הבין, או הבינה, שעם הקדמה והטכנולוגיה, אין שום סיבה שנמשיך ללמוד בטכניקות עתיקות מימים אין זוכר, וכי הגיע הזמן שגם מערכות הלמידה שלנו ישודרגו למאה ה-21'. מכאן, שבקורס הזה ניפיתי כל פיסת מידע מיותרת והשארתי רק את אלו שבאמת משמעותיות עבורך. במקום מאמרים ארוכים ומייגעים, הכנתי לך שיעורי וידאו מרתקים, אשר הולכים ישר לעניין עם ההסברים הכי מדוייקים, ברורים ומעמיקים שאפשר. במקום לבקש ממך להכין סיכומים מיותרים, הכנתי לך תרגילים מעשיים שאחריהם תשכח שאי-פעם לא ידעת NLP. וכל מה שרק ניתן לחשוב עליו... פשוט עשיתי בשבילך 90% מהעבודה ולך רק נשאר ללכת עם התוכנית עד הסוף. אני מאחל לך חווית למידה עוצמתית ומעשירה ומצפה בקוצר רוח לפגוש אותך בפנים ולהיות חלק מהמסלול האדיר שלך. באהבה, ירין בארי.

יש לך משהו לשתף?